fbpx

Výroba

By Petr Kelar | Novinky

Výroba

O výrobě toho bylo napsáno hodně. Výroba jako taková, je komplikovaná disciplína, když si uvědomíme, že výrobní proces je ve skutečnosti tak trochu chaos. Můžeme mít v rukou skvělé a sofistikované nástroje, které nám doporučují, jak postupovat, co objednávat, kdy zahájit výrobu polotovarů a podobně ...  tohle vše ale platí jen do doby, než nám náš významný odběratel nebo dodavatel zavolá, že něco potřebuje jinak. A pokud je takových "korekcí" hodně, pak mnohdy nastupuje lidská znalost a logika a nástroje na řízení výroby jdou tak trošku stranou. Ony se zase po čase srovnají s reálným stavem. A z toho plyne, že řídit chaos není úplně jednoduché.

Pokud ale zůstaneme nohama na zemi,  zjistíme, že v malé a střední firmě (s ročním obratem 50-500 mil.Kč) je zbytečné zavádět plánování a řízení výroby jako ve Škodovce. Krizové situace řeší vedoucí výroby operativně přímo na dílně. Výrobní systém se v malých firmách musí hodně přizpůsobit charakteru výroby, zkušenostem a know-how dané firmy. Tady je třeba si položit první otázku - je rozumné a efektivní implementovat skvělé a do detailu propracované systémy jako třeba Asprova, Helios, Qi, Navision a následně je integrovat se SAP Business One? 

Pravdou je, že v takových systémech jsou obsaženy znalosti několika generací uživatelů z různých odvětví a výrob. To se samozřejmě promítne do jejich rozsahů a možností, ale také do jejich ceny. Takové sofistikované systémy mnohdy stojí asi tolik, jako SAP Business One samotný se všemi svými moduly a funkcionalitami. A tady je třeba si položit druhou otázku - je to ekonomicky smysluplné? 

Následně je také třeba kalkulovat s implementací takového systému a případnou jeho integraci se systémem SAP Business One ... a to také nebude zanedbatelná částka. 

Malé a střední firmy

V případě malých a středních firem je podstatné, aby měla firma kvalitní nástroje na přípravu výroby (jednoduchá práce s kusovníky, výrobními postupy a podobně).

Velmi důležitou oblastí je pak evidence a celkové work-flow prodejního procesu (od zaevidování poptávky zákazníka až po zařazení výrobku do plánu výroby až po sledování stavu výroby v reálném čase).  Zkráceně od přijetí požadavku zákazníka až po Přípravu k odběru a balení a dodávku výrobků na místo určení. 

Samozřejmě je nutné mít k dispozici i druhou větev work-flow (tedy nákupní) a to od výpočtu plánování a prognózy spotřeby komponent a polotovarů v čase (po dnech týdnech) - MRP, přes vystavení objednávek, příjem materiálů a výrobků na sklad, vazba na došlé faktury a podobně.  

Nic z výše popsaného nemůže fungovat bez kvalitního „odvádění“ výroby v reálném čase (ručně, čtečkou). Tedy zpracování dat o stavu výroby na jednotlivých pracovištích. 

Vše, co jsem popsal výše, mají uživatelé SAP Business One k dispozici již ve standardním rozsahu licencí. Není tedy třeba nic dokupovat a vymýšlet vymyšlené. Jen je třeba se zamyslet nad vlastními procesy uvnitř firmy a odpovědět si na třetí otázku - je možné upravit fungování Vaší firmy s využitím standardizovaných postupů, které nabízí SAP Business One? 

Z mé téměř 25-leté zkušenosti s informačními systémy si dovolím konstatování, že je lepší upravit vnitřní procesy firmy podle standardu, než ohýbat standard podle představ uživatelů. Většina nestandardních řešení se po nějakém čase stane nepříjemnou zátěží (finanční, technologické ale i z pohledu dalšího rozvoje firmy). 

 

A jak je to tedy v SAP Business One?

Pokud jste dočetli až sem, můžeme se tedy směle pustit do představení standardního fungování výroby v SAP Business One. 

Na obrázcích můžete vidět několik náhledů na pracovní obrazovky operátorů. Například:

  • výřez náhledu na kapacity zdrojů
  • Montážní / výrobní zakázka
  • Výkaz kusovníku s rozpadem na polotovary a výrobními postupy

To je jen malá ochutnávka. Pokud bych měl  na tomto místě vysvětlit úplně celý systém, tak to by vydalo na několik set stránkovou publikaci.  A to by Vás nebavilo. Průběžně se budu snažit doplnit další informace ve formě textů, obrázků a možná i videonávodů. 

A co cena?

Veškeré potřebné funkcionality pro použití výroby jsou již ve standardním rozsahu licencí SAP Business One. Takže za standardní funkcionalitu již nic neplatíte. Samozřejmě i nasazení standardního systému vyžaduje podrobnou analýzu a nalezení řešení na všechny požadavky klientů. To znamená žádná cena za licence nebo maintenance! Platíte jen služby spojené s analýzou, zavedením systému do praxe, zaškolením uživatelů  a případně uživatelské úpravy (odklon od standardu). 

Pokud Vás tato problematika zajímá, dejte mi vědět například tím, že si objednáte moji "konzultaci zdarma", na které Vám podrobně vysvětlím možnosti  systému a společně můžeme najít odpověď na otázku, zda je takové řešení vhodné i pro Vás. 

About the Author

Informačními technologiemi se zabývám již od roku 1993. Žiji v Olomouci se svou ženou. Mám 3 dospělé syny. Stále mě baví moderní technologie, k tomu rád vařím a degustuji dobrá vína.