fbpx

ERP v malých a středně velkých výrobních firmách

By Petr Kelar | Novinky

Plánování výroby

Oblast výroby je klíčová pro růst a úspory v podnicích. Zájemci se proto ptají, jak „pokročilé plánování“ nabízí SAP Business One.

Najdete mnoho stránek textu o technologiích plánování výroby, a o tom, jak vše lze matematicky spočítat a zobrazit v grafech. Dočtete se, jak je možné předpovídat vytížení kapacit, a jak se díky počítačům blýská na lepší časy po zavedení pokročilého plánování (APS) ve svém podniku.

Teoreticky je možné skoro všechno. Teoretikové malují ostatním své představy na růžovo o tom, jak je možné propojit moderní ERP systémy s CAD produkty, jak toto propojení usnadní práci konstruktérům a technologům.

Dále pokračují, jak je možné vše dokonale ve výrobě naplánovat, následně zkontrolovat a samozřejmě, jak se nám všem bude lépe žít. Lidé budou radostně chodit do práce, neboť budou dosahovat nesmírných a špičkových výkonů. Ty se pak jistojistě projeví na jejich výplatních páskách. „To víte, že ano…“

Jak je to v praxi…

Už méně známé jsou teorie, které říkají, že výroba je „řízený chaos.“ Snaha tento chaos přesně zaškatulkovat do řeči počítačů a minimalizovat tak vliv lidského mozku na jeho operativní zásahy do všech oblastí výroby, většinou končí nesmírným rozčarováním zúčastněných.

Manažer vložil do nového a skvělého „výrobního systému“ nějaké peníze a ony se ne a ne vrátit. Navíc šéf výroby pořád běhá po dílně s papíry, které nosil i předtím a když se ho někdo zeptá, proč to dělá, tak většinou dostane odpověď, že je pro něj rychlejší zajít na dílnu a změnu v plánu probrat přímo s výrobními dělníky. Výrobní dělníci pak téměř žádnou změnu nezaznamenají a ony špičkové (růžové) výkony se nekonají.

Kde je problém?

Proč se u většiny malých a středních firem upouští od použití všech dostupných funkcionalit, které jim dnes moderní informační systémy nabízejí? Sleduji, že investice jsou mnohdy poměřovány pohledem „nejlevnější vítězí.“ SW není vidět, nikdo si na to nemůže sáhnout, tak proč do něj investovat „balík“? Tady je počátek problémů.

Cena za kvalitní ERP systém je pouze jedním kritériem pro budoucí hodnocení úspěšného projektu v praxi. Druhou třetinou jsou pak investice do rozvoje IT infrastruktury, mobilních zařízení, čteček čárových a jiných kódů, terminálů pro odvádění výroby, atd.

Poslední stejně důležitou třetinou ceny projektu jsou lidé, kteří jsou spoluzodpovědní za úspěšnou implementaci nového systému. Stejně jako vše, také v této oblasti ovlivňuje úspěch mnoho interních a externích vlivů. Především se bude jednat o vyváženost všech tří výše popsaných oblastí. Neboť snížením ceny jedné oblasti téměř nikdy nedosáhneme zlepšení druhé oblasti.

Nejdůležitější při výběru a implementaci ERP systémů a výrobních modulů, je porozumění obou zúčastněných stran. Investora a dodavatele. Na straně jedné schopnost formulovat reálné zadání a na straně druhé schopnost zadání a očekávání naplnit.

Jaké máte zkušenosti vy?

About the Author

Informačními technologiemi se zabývám již od roku 1993. Žiji v Olomouci se svou ženou. Mám 3 dospělé syny. Stále mě baví moderní technologie, k tomu rád vařím a degustuji dobrá vína.