fbpx

CLOUD

By Petr Kelar | Novinky

Cloud

Cloud v překladu znamená „mrak, oblak, mračno“ a jako sloveso pak „opotit se, zakrýt, kalit (spíše vodu, než někde v baru), zachmuřit.“ Co si z toho vybrat? V podstatě všechno. Když pracovníci IT malují schéma firemní sítě, objeví se někde uprostřed „mrak,“ který znázorňuje „ten nebezpečný internet.“ Přes něj pak vedou jakési blesky od naší firmy k nějakému „vzdálenému“ počítači, nebo serveru. To znamená, že v případě cloudu Vaše firma přistupuje ke konkrétnímu programu či datům vzdáleně přes internet. Nemáte je nainstalované u sebe na svém počítači. Využíváte je externě. V naší kotlině však Cloud znamená spíše sprosté slovo. Často převažuje názor, že je přeci vždycky lepší, když máte firemní data na vlastním serveru, nejlépe v kanceláři ředitele a nebo pracovníka IT.

Je to lepší? Je to bezpečnější? Je to vůbec bezpečné?

Bez ohledu na odpověď na předešlé otázky, vítězí řešení, které je na první pohled levnější. Ano, takto přemýšlí více jak 60% manažerů. Ale ono mít vlastní servery někde pod stolem není ani bezpečnější, ani levnější. Jen to neumíme dobře spočítat. Firmy, které se zabývají touto službou to spočítat (nebo aspoň kvalifikovaně odhadnout) umí. Tady však je třeba říci, že Cloud není jen o HW, ale o komplexní dostupnosti aplikací bez nutnosti investovat do nákupu licencí, bez nutnosti platit maintenance, bez nutnosti kupovat operační systémy, databáze a samotné aplikace (samozřejmě v tomto výčtu najdeme i SAP Business One).

SAP Business One on Cloud

(english)

About the Author

Informačními technologiemi se zabývám již od roku 1993. Žiji v Olomouci se svou ženou. Mám 3 dospělé syny. Stále mě baví moderní technologie, k tomu rád vařím a degustuji dobrá vína.